Přeskočit na obsah

Náhrada škody a nevyplacení mzdy

Situace, která se může stát každému. Poslední měsíc v práci Vám zaměstnavatel sdělí, že jste způsobili škodu a nevyplatí mzdu ani odstupné. Má na to právo? 

Zákoník práce je nastaven na maximální ochranu zaměstnanců, a i když jiné zákony poskytují možnost zápočtu vzájemných pohledávek, tak pohledávek z pracovněprávního poměru se tyto možnosti netýkají. Zaměstnavatel může provádět srážky ze mzdy zaměstnance, ale jen v případě, že zaměstnanec škodu uzná a podepíše dohodu o srážkách ze mzdy. Někteří zaměstnavatelé se pokoušeli tato pravidla obcházet zápočtem, a někteří dokonce správně ponechali zaměstnanci nezabavitelné minimum, což bylo nějakou dobu soudy tolerováno. Nedávno se nicméně Nejvyšší soud postavil za zaměstnance a zatrhl i tuto praktiku.  

Odpověď na otázku je tedy ne, zaměstnavatel nemůže bez Vašeho souhlasu jakkoli krátit mzdu z důvodu tvrzené způsobené škody. Mzda zaměstnance je podle zákoníku práce nedotknutelná a není možné ji jakkoli krátit bez výslovné dohody se zaměstnancem.

Zažili jste podobnou situaci? Zaměstnavatel nechce vyplatit mzdu nebo odstupné z důvodu škody či jiného důvodu? Neváhejte se na nás obrátit, pomůžeme a poradíme jak postupovat. Pokud nic nevymůžeme, nic neplatíte. Případ posoudíme ZDARMA.

Nejnovější články