Přeskočit na obsah

Koronavirus jako pracovní úraz nebo nemoc z povolání

S ohledem na současnou situaci s onemocněním SARS-CoV-2, tzv. COVID 19, se množí dotazy zaměstnanců poskytovatelů zdravotnických služeb (nemocnice, ambulantní lékaři, osádky RPZ apod.), zda je možné nákazu koronavirem považovat za pracovní úraz. Pracovní úraz Dle našeho názoru nesplňuje nákaza koronavirem jeden z hlavních zákonem požadovaných prvků. Jak… Číst dále »Koronavirus jako pracovní úraz nebo nemoc z povolání

Nejvyšší soud k rovnému odměňování zaměstanaců

Za stejnou práci náleží stejná odměna, je jedno, zda mzda, plat nebo odměna z dohody. Tuto skutečnost zaručuje ustanovení § 110 zákoníku práce. Je tedy běžné, že například poštovní doručovatelé v jedné poště mají při stejné pracovní náplni stejnou mzdu. Doposud se však všeobecně mělo zato, že… Číst dále »Nejvyšší soud k rovnému odměňování zaměstanaců

Insolvence zaměstnavatele – co dělat?

Insolvenční řízení zaměstnavatele obvykle nastupuje po delším neplacení závazků, a to včetně mezd zaměstnanců. Jaký zvolit vhodný postup, abyste maximalizovali vyplacené mzdové prostředky? V zásadě mohou nastat dvě situace. Zaměstnavatel nevyplácí mzdy, ale prozatím není v insolvenci, tedy nebyl na něj podán insolvenční návrh a soud nerozhodl… Číst dále »Insolvence zaměstnavatele – co dělat?

Úraz cestou do práce – kdy zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost a kdy už nikoliv?

Ačkoli zákoník práce hovoří o pracovních úrazech vcelku jasně a obsáhle, vždy může vzniknout situace, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď, kterou by bylo možné vyčíst ze zákona, ale je třeba se uchýlit k rozhodovacím stanoviskům soudů nebo výkladu. Pochybnosti může vzbuzovat úraz, který se zaměstnanci přihodí… Číst dále »Úraz cestou do práce – kdy zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost a kdy už nikoliv?

Pracovní úraz – jak v této situaci postupovat?

Utrpěli jste pracovní úraz? Nejedná se o nic mimořádného, každý rok se v České republice stane téměř 50tis. pracovních úrazů, z toho jich je okolo 120 bohužel smrtelných. Jaký je vhodný postup v případě pracovního úrazu, aby Vám zůstalo zachováno maximum práv a nejvyšší možnost na odškodnění? Předně… Číst dále »Pracovní úraz – jak v této situaci postupovat?